Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Posta Tarihi Çalıştayı ve Pul Sergisi Açılışı Yapıldı (3 Kasım 2022)

 

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi (FSMVÜ) Orta Doğu ve Afrika Araştırmaları Merkezi’nin (ORDAM) Türk Filateli Akademisi ve Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü (PTT) iş birliğinde organize ettiği Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Posta Tarihi Çalıştayı düzenlendi. Aynı zamanda ülkemizin önemli koleksiyonerlerinin katılımıyla gerçekleştirilen pul sergisinin de açılışı yapıldı.

Saat 10.00’da başlayan çalıştayda ilk olarak kurum temsilcileri selamlama konuşmaları yaptı. İlk konuşmayı çalıştay ve serginin düzenlenmesinde önemli gayretler sarf eden Oral Avcı yaptı. Ardından Türk Filateli Akademisi’ni temsilen başkan Mehmet Akan, PTT’yi temsilen daire başkanı Hikmet Özkan, ORDAM adına müdür Prof. Dr. Zekeriya Kurşun ve FSMVÜ adına ise rektör yardımcısı Prof. Dr. Fahameddin Başar birer selamlama konuşması yaptılar.

10.30’da ilk oturumu başlayan çalıştayda 1840 öncesi haberleşme sistemi hakkında bilgiler verildikten sonra Osmanlı Posta Teşkilatı’nın kuruluşu ve ardından posta ve haberleşme alanında yaşanan değişim süreci ele alındı. Posta ve haberleşme konularında sunulan tebliğlerle devam eden ikinci oturumun ardından ise önde gelen on koleksiyonerin katıldığı ve koleksiyonlarının bir kısmını dahil ettikleri Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Pul Sergisi’nin açılışı yapıldı.

Sergi açılışının ardından çalıştayın diğer oturumlarına geçilerek kronolojik olarak düzenlenen sunumlar ilgiyle dinlendi. Her oturumun son kısmında tartışma ve müzakere süreci gerçekleşti. Posta ve haberleşme konularında akademik çalışmalar ile malzemelerin toplanması yoluyla döneme nüfuz eden koleksiyonerlerin görüş ve yorumlarının bir araya gelmesi, oldukça faydalı bilgi alışverişinin sağlanmasına ortam hazırladı.