Osmanlı'dan Cumhuriyet'e Posta Tarihi Çalıştayı

Ortadoğu ve Afrika Araştırmaları Merkezi (ORDAM) tarafından, Türkiye Filateli Akademisi ve PTT destekleriyle düzenlenen “Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Posta Tarihi Çalıştayı”, 3 Kasım 2022’de Üsküdar Yerleşkemizde gerçekleştirilecektir.  

Çalıştayda posta hizmetleri Osmanlı klasik döneminden Cumhuriyet’in ilk yıllarına kadarki dönemde ele alınacaktır. Çalıştay kapsamında Osmanlı Pulları Sergisi de ziyarete açılacak. Sergide farklı koleksiyonerlere ait konu hakkındaki bazı pullar sergilenecek. Bunlar arasında Osmanlı döneminde pulların kullanılmaya henüz başlanmadığı dönemdeki damgalardan tuğralı pullara, Haydarpaşa Liman pullarından Hatay Devleti pullarına ve Cumhuriyet Uçak Posta tarifeleri gibi konularda basılmış pullar da yer alacak.

SERGİ AFİŞİ İÇİN TIKLAYINIZ. 

----

Klasik dönemde derbent ve menziller üzerine kurulu olan Osmanlı posta hizmetleri, 18. yüzyılda Avrupalı posta teşkilatlarının ülke içinde hizmet vermeye başlamasıyla ciddi bir rekabetle karşılaşmıştı. 1840’ta modern anlamda posta teşkilatının kurulması, bu rekabet alanında varlık göstermenin kararlı bir adımı oldu. Bu tarihten itibaren Osmanlı devleti zaman içinde posta hizmetlerini daha kurumsal bir yapıya büründürerek hizmet alanını genişletmeye çalıştı. Osmanlı’nın, posta hizmetleri alanında var olma kararlılığı, kendilerine bu alanda imtiyazlar verilen Levant posta idareleriyle rekabeti de beraberinde getirmekteydi. Bu rekabet kendisini büyük şehirler ve kıyı kentlerde gösterirken devlet de bazı düzenlemelerle konumunu güçlendirme gayesindeydi. Posta ve Telgraf Teşkilatı Cumhuriyet döneminde Posta Telgraf ve Telefon İşletmesi adıyla yapılanmasını genişleterek hizmet alanlarını arttırmaya devam etmiştir.

 


Etkinlik Türü : Çalıştay
Konum : FSMVÜ Üsküdar Yerleşkesi Konferans Salonu
Saat : 09:30